Jesteś świadkiem ważnego lub ciekawego wydarzenia?

Wyślij informację SMS-em na numer 510 094 722* o treści:

  • co, gdzie, kiedy się wydarzyło,
  • swoje imię i nazwisko lub nick

lub

WYPEŁNIJ SZYBKI I PROSTY FORMULARZ

*SMS wg cennika operatora

Warszawa: związkowcy protestują przed siedzibą PGE

Typ: Kraj
Utworzone: wtorek, 21 lutego 2012 Źródło: PAP
fot. PGE
Związkowcy sprzeciwiają się planom zakładającym zmniejszenie liczby regionów i posterunków energetycznych

Związkowcy ze spółek PGE Dystrybucja i PGE Obrót rozpoczęli we wtorek (21 lutego) przed południem demonstrację przed siedzibą Polskiej Grupy Energetycznej w Warszawie. Sprzeciwiają się planom zakładającym zmniejszenie liczby regionów i posterunków energetycznych.

Przed siedzibą centrali PGE zgromadziło się ponad tysiąc związkowców m.in. z trąbami, gwizdkami i syrenami. Ok. godz. 11 delegacja związków udała się na rozmowy z zarządem Grupy. Później protestujący planują przejść przed siedzibę Ministerstwa Gospodarki, a potem resortu skarbu.

W petycji, którą - oprócz PGE - związkowcy zamierzają przekazać też do ministerstw gospodarki i skarbu, napisano, że związki zawodowe, działające w Komitecie Obrony Dystrybucji, w imieniu pracowników PGE Dystrybucja i PGE Obrót sprzeciwiają się łamaniu zasad porozumień społecznych, "w tym Umów Społecznych, w zakresie zmian organizacyjnych i restrukturyzacji w linii biznesowej obrotu i dystrybucji w PGE S.A."

Jak napisano w petycji, skutki planowanych zmian zagrażają bezpieczeństwu energetycznemu kraju, doprowadzą do pogorszenia obsługi odbiorców i negatywnie wpłyną na regionalne rynki pracy.

Związkowcy w petycji żądają od kierownictwa PGE, a także ministrów skarbu i gospodarki, zobowiązania, że realizacja planowanych zmian nie spowoduje w długoletniej perspektywie zmniejszenia zatrudnienia. Domagają się też wstrzymania wszelkich zmian w obrocie i dystrybucji w PGE do czasu zakończenia uzgodnień i konsultacji.

Jednocześnie związkowcy deklarują w petycji, że są gotowi do dialogu i oczekują, że do takiego dialogu gotowi będą "sprawcy niepokojów społecznych, wyrażonych m.in. przez uczestników pikiety".

Program konsolidacji rejonów i posterunków energetycznych w PGE Dystrybucja na lata 2012-2013 obejmuje 7 oddziałów spółki: Białystok, Lublin, Łódź-Teren, Rzeszów, Skarżysko-Kamienna, Warszawa, Zamość. Obecnie funkcjonuje tam 66 rejonów i 218 posterunków; docelowa struktura zakłada funkcjonowanie 40 rejonów i 143 posterunki.

Jak podkreślił rzecznik PGE Łukasz Witkowski, spółka deklaruje poszanowanie pracowniczych praw nabytych, utrzymanie miejsc pracy i dobrowolne, stopniowe, oparte na naturalnych odejściach pracowników dochodzenie do optymalnego zatrudnienia.

- Program łączenia części struktur terenowych jest działaniem nakierowanym na poprawę efektywności, a nie redukcję zatrudnienia. Dlatego projekt nie przewiduje konieczności wypowiadania umów o pracę - podkreślił Witkowski.

Jak dodał, sytuacja każdego pracownika konsolidowanych jednostek będzie analizowana indywidualnie, dodatkowo przewidywane są działania osłonowe, m.in. rekompensowane będą koszty dojazdów do nowego miejsca pracy.

Związkowcy twierdzą, że skutkiem zmian będzie m.in. dłuższy czas usuwania awarii. PGE odpowiada, że czas ten w niewielkim stopniu zależy od rozległości obsługiwanego obszaru, w większym natomiast - od środków technicznych będących w dyspozycji większych, lepiej wyposażonych jednostek.

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz
Akceptuję regulamin serwisu Zapisz mnie do newslettera
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Często czytane

KW: do września wybór partnera do budowy elektrowni

wtorek, 15 maja 2012

 Do września tego roku Kompania Węglowa (KW) zamierza wyłonić partnera do dalszych rozmów w sprawie wspólnej czytaj całość

Technologie: z łupków do węgla

wtorek, 15 maja 2012

Co może łączyć górnictwo podziemne z otworowym? Choćby technologia hydroszczelinowania łupków dla uzyskania z czytaj całość

Kapitał tkwi w głowach i w ziemi

poniedziałek, 14 maja 2012

- Myślę, że dążenie do tego, abyśmy mieli mniej dwutlenku węgla, należy do myślenia w kategoriach globalnych. czytaj całość

UOKiK: Węglokoks może przejąć Nadwiślańską Spółkę Energetyczną

piątek, 11 maja 2012

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyraziła zgodę na przejęcie przez Węglokoks kontroli nad czytaj całość

Tauron: Pierwszy Śląski Spis Energetyczny zakończony

środa, 16 maja 2012

Prawie 100 tysięcy mieszkańców Śląska wzięło udział w Pierwszym Śląskim Spisie Energetycznym - poinformowało czytaj całość