Jesteś świadkiem ważnego lub ciekawego wydarzenia?

Wyślij informację SMS-em na numer 510 094 722* o treści:

  • co, gdzie, kiedy się wydarzyło,
  • swoje imię i nazwisko lub nick

lub

WYPEŁNIJ SZYBKI I PROSTY FORMULARZ

*SMS wg cennika operatora

Śmielej w nowoczesną technikę

Typ: Świat
Utworzone: piątek, 17 lutego 2012 Autor: Jerzy Chromik Źródło: portal górniczy
fot. ARC
Eksploatacja niskich pokładów węgla z zastosowaniem systemów strugowych pozwala na ich bardziej czyste, efektywniejsze i bezpieczniejsze wybieranie, niż techniką kombajnową

Pierwszy zautomatyzowany system strugowy produkcji DBT został oddany do eksploatacji w należącej do Tiefa Coal Mining Group kopalni Xiaoqing przed dwunastu laty. Do 2009 roku w trzech kopalniach grupy czterema takimi systemami wybrano węgiel z 19 pól. Udane doświadczenia Tiefy sprawiły, że po zautomatyzowane systemy strugowe, kupowane u Caterpillara, sięgnęło już 6 chińskich spółek węglowych, a ich łączna liczba wzrosła do jedenastu.

Tiefa Coal Mining Group jest przedsiębiorstwem państwowym, eksploatującym węgiel w prowincji Liaoning w północno-wschodnich Chinach. Grupa posiada 8 kopalń w trzech zagłębiach. Ich całkowita zdolność produkcyjna utrzymuje się na poziomie 20 mln t rocznie. Jej zbadane zasoby są szacowane na około 2,3 mld t, przy czym co czwarta zalega w pokładach niskich. Ale produkcyjną ekspansję grupa łączy również z nabywaniem zasobów zlokalizowanych w Mongolii.

Alternatywa - zmarnowanie złóż
- Tiefa boryka się z licznymi problemami, związanymi z eksploatacją niskich pokładów. Mało produktywne i niebezpieczne jest przede wszystkim korzystanie z tradycyjnych metod wydobycia, czyli poprzez urabianie robotami strzałowymi. Zaprzestanie wybierania rezerw węgla z tej grupy pokładów spowodowałoby w istocie ich zmarnowanie. W przyszłości niezwykle trudne może się bowiem okazać ich odzyskanie, po wybraniu przedtem metodą ścianową znajdujących się niżej grubych pokładów. W grę wchodzi też wizja znacznego skrócenia okresu eksploatacji w niektórych kopalniach z powodu całkowitego wyczerpania grubych pokładów. Groźba zamknięcia w nieodległym czasie i utraty pracy przez tysiące górników - gdyby nie wybieranie niskich pokładów - w pierwszej kolejności dotyczy głównie kopalni Xioaqing - wyjaśnia dylematy grupy David Xianguang Tang z Caterpillar Global Mining.

Właśnie więc do Xioaqing - w dążeniu do rozwiązania wskazanych problemów - trafił w 2000 roku pierwszy zautomatyzowany system strugowy, dostarczony przez ówczesną firmę DBT. Urabiano nim ściany o długości około 200 m i miąższości w granicach 1,34-1,7 m oraz kilkusetmetrowych wybiegach. Powodzenie w stosowaniu tej techniki eksploatacji sprawiło, że od tamtej pory grupa Tiefa zainwestowała w zakup kolejnych 4 importowanych systemów strugowych, zaś obecnie zawarła umowę na dostawę piątego, której realizacja jest planowana na początek przyszłego roku.

Niższe koszty, większa wydajność
- Doświadczenia z Xioaqing wskazują, że korzystanie ze zautomatyzowanych systemów strugowych w przodkach ścianowych wiąże się z oczywistymi korzyściami ekonomicznymi oraz związanymi z bezpieczeństwem i środowiskiem pracy. Przede wszystkim system tego typu posiada znacznie mniejsze zapotrzebowanie na pracowników obsługi, a co za tym idzie wydajność z 90,4 wzrasta do 140 ton na dniówkę roboczą. Całkowite bezpośrednie koszty eksploatacji ściany - licząc materiały, koszt pracy, surowce i koszt najmu wyposażenia - zostały obniżone o 2,2 miliona juanów. Przy stosowaniu na takim przodku systemu kombajnowego - aby utrzymać wystarczająco dużo przestrzeni dla przemieszczającego się wzdłuż ściany operatora - konieczna byłaby przycinka około 60 centymetrów stropu lub spągu, co o 15 procent zwiększa zawartość skały w urobku. Tymczasem wyższa jakość węgla urabianego strugiem zwiększa wynikowy zysk o 12 milionów juanów - wymienia niektóre z tych doświadczeń David Xianguang Tang.

Zachęcające doświadczenia
Dalej dodaje, że dzięki zastosowaniu zautomatyzowanych systemów strugowych firmy Caterpillar grupa Tiefa wyeksploatowała wiele milionów ton węgla, ulokowanych w niskich pokładach. Znacząco została jednocześnie wydłużona żywotność jej kopalń. Oto przy założeniu, że całkowita zdolność produkcyjna zakładów grupy nadal będzie się utrzymywała na poziomie 20 mln t rocznie, 620 mln t zasobów węgla znajdujących się w niskich pokładach pozwoli na wydłużenie okresu eksploatacji na 31 lat. Niebagatelne znaczenie - szczególnie w kontekście techniki strzałowej - ma również znacząca poprawa warunków pracy górników.

W chińskim górnictwie co piąta tona w zasobach węgla kamiennego zalega w niskich pokładach. Natomiast ilość uzyskiwanego z nich węgla wynosi jedynie około 10 proc. Stąd zainteresowanie tutejszych przedsiębiorców upowszechnianiem strugowej techniki eksploatacji.

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz
Akceptuję regulamin serwisu Zapisz mnie do newslettera
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Często czytane

Mniej białych hełmów...

sobota, 12 maja 2012

Likwidację dwóch szczebli zarządzania zakłada projekt zmian organizacyjnych w kopalniach Katowickiego Holdingu czytaj całość

KHW: Centrum Usług Wspólnych już działa

poniedziałek, 14 maja 2012

Centrum Usług Wspólnych od poniedziałku (14 maja) oficjalnie zaczęło funkcjonować w strukturze Katowickiego czytaj całość

Brzeszcze: pożar endogeniczny na poziomie 700

poniedziałek, 21 maja 2012

Sześć zastępów ratowniczych bierze udział w akcji gaszenia podziemnego pożaru w kopalni Brzeszcze w czytaj całość

Śląsk: nie żyje górnik, potrąciła go kolejka

sobota, 12 maja 2012

Do tragicznego wypadku doszło – 12 maja - w KWK Wujek-Śląsk, w Ruchu Śląsk. 37-letni górnik, potrącony przez czytaj całość

Makoszowy: przysypany górnik nie żyje

czwartek, 10 maja 2012

Górnik, który dziś (10 maja) został – w wyniku zawału - przysypany skałami w kopalni Sośnica-Makoszowy nie czytaj całość